Startliste

Feltet i PostNord Danmark Rundt bliver et af de stærkeste i mange år, så der er lagt op til fem spændende etaper.

Herunder kan du se startlisten.

Quick-Step Alpha Vinyl

  1. Tim Declercq
  2. Josef Černý
  3. James Knox
  4. Michael Mørkøv
  5. Mauro Schmid
  6. Zdeněk Štybar
  7. Ethan Vernon

Trek-Segafredo

  1. Markus Hoelgaard
  2. Alexander Kamp
  3. Jacopo Mosca
  4. Quinn Simmons
  5. Mattias Skjelmose Jensen
  6. Jasper Stuyven
  7. Otto Vergaerde

Jumbo-Visma

  1. Mick Van Dijke
  2. Gijs Leemreize
  3. Pascal Eenkhoorn
  4. Olav Kooij
  5. Christophe Laporte
  6. Lennard Hofstede
  7. Tosh Van Der Sande

EF Education - EasyPost

  1. Daniel Arroyave Cañas
  2. Magnus Cort Nielsen
  3. Jens Keukeleire
  4. Sebastian Langeveld
  5. Jonas Rutsch
  6. Thomas Scully
  7. Lukasz Wisniowski

Ineos Grenadiers

  1. Egan Arley Bernal Gomez
  2. Omar Fraile Matarranz
  3. Michal Kwiatkowski
  4. Narvaez Prado Jhonatan Manuel
  5. Magnus Sheffield
  6. Ben Swift
  7. Geraint Thomas

Israel Premier Tech

  1. Guillaume Boivin
  2. Matthias Brändle
  3. Alex Dowsett
  4. Taj Jones
  5. Nadav Raisberg
  6. Mads Würtz Schmidt
  7. Corbin Strong

Team DSM

  1. Søren Kragh Andersen
  2. Asbjørn Kragh Andersen
  3. Frederik Rodenberg Madsen
  4. Casper Phillip Pedersen
  5. Leon Heinschke
  6. Tobias Lund Andresen
  7. Moritz Kärsten

Alpecin-Deceuninck

  1. Jasper Philipsen
  2. Stefano Oldani
  3. Silvan Dillier
  4. Julien Vermote
  5. Timo Kielich
  6. Nicola Conci
  7. Floris De Tier

Human Powered Health

  1. Pier Andre Cote
  2. Arvid De Kleijn
  3. Chad Haga
  4. Colin Joyce
  5. Nickolas Zukowsky
  6. Adam De Vos
  7. Tyler Stites

Uno-X Pro Cycling Team

  1. Rasmus Tiller
  2. Anders Skaarseth
  3. Lasse Norman Hansen
  4. Anthon Charmig
  5. Erlend Blikra
  6. Niklas Larsen
  7. Jonas Gregaard Wilsly

Bardiani CSF Faizanè

  1. Luca Colnaghi
  2. Davide Gabburo
  3. Sacha Modolo
  4. Manuele Tarozzi
  5. Alessandro Tonelli
  6. Enrico Zanoncello
  7. Samuele Zoccarato

Bingoal Pauwels Sauces WB

  1. Stanislaw Aniolkowski
  2. Ceriel Desal
  3. Timothy Dupont
  4. Karl Patrick Lauk
  5. Laurenz Rex
  6. Ludovic Robeet
  7. Tom Wirtgen

Sport Vlaanderen - Baloise

  1. Jenno Berckmoes
  2. Kamiel Bonneu
  3. Vito Braet
  4. Alex Colman
  5. Gilles De Wilde
  6. Julian Mertens
  7. Sasha Weemaes

Team Novo Nordisk

  1. Matyáš Kopecký
  2. Andrea Peron
  3. David Lozano Riba
  4. Hamish Beadle
  5. Filippo Ridolfo
  6. Declan Irvine
  7. Péter Kusztor

Team Coop

  1. Andreas Stokbro Nielsen
  2. Louis Bendixen
  3. Håkon Lunder Aalrust
  4. Eirik Lunder
  5. André Drege
  6. Olav Hjemsater
  7. Karsten Larsen Feldmann

HRE Mazowsze Serce Polski

  1. Adrian Banaszek
  2. Alan Banaszek
  3. Norbert Banaszek
  4. Marceli Boguslawski
  5. Tomasz Budzinski
  6. Jakub Kaczmarek
  7. Tobiasz Pawlak

Restaurant Suri - Carl Ras

  1. Rasmus Bøgh Wallin
  2. Magnus Bak Klaris
  3. Mathias Alexander E. Larsen
  4. Sebastian Nielsen
  5. Oliver Knudsen
  6. Tobias Mørch Kongstad
  7. Christian Ingeman Lindquist

BHS-PL Beton Bornholm

  1. Martin Toft Madsen
  2. Nils Lau Nyborg Broge
  3. Mads Baadgaard Rahbek
  4. Frederik Irgens Jensen
  5. Emil Toudal
  6. Rasmus Søjberg Pedersen
  7. Nikolaj Mengel

ColoQuick Cycling

  1. Mads Østergaard Kristensen
  2. Jeppe Aaskov Pallesen
  3. Matias Gunnar Malmberg
  4. Frederik Muff
  5. Mads Andersen
  6. Joshua Amos Gudnitz
  7. Frederik Bjørn Sørensen

Riwal Cycling Team

  1. Mathias Bregnhøj
  2. Lucas Eriksson
  3. Jacob Eriksson
  4. Martijn Budding
  5. Elmar Reinders
  6. Alexander Salby
  7. Morten Aalling Nørtoft

PostNord Landsholdet

  1. Johan Price Pejtersen
  2. Anders Foldager
  3. Kasper Andersen
  4. Nicklas Pedersen
  5. Gustav Frederik Dahl
  6. Frederik Wandahl
  7. Magnus Henneberg

Samarbejdspartnere og leverandører

Samarbejdspartnere og leverandører