2. etape

Enkeltstart Assens

1

17

august

12,2

kilometer

Beskrivelse af ruten

Igennem årene har enkeltstarten altid haft stor indflydelse på det endelige resultat.
I år køres den på en smuk 12,2 kilometer lang rundstrækning, med start i Østergade i hjertet af den idylliske by, Assens, der senest var startby for 4. etape tilbage i 2005.

De første 500 meter køres på brosten gennem gågaden, inden rytterne drejer ud på Faaborgvej. Når rytterne drejer væk fra Faaborgvej, køres der på små tekniske veje, med Lillebælt som smuk baggrundskulisse. Målgang er ud for Arena Assens.

Ruteby

Assens

Assens by omtales for første gang i 1231. De ældste kendte købstadsrettigheder er fra 1524. I 1600-tallet var Assens et vigtigt overfartssted for de mange stude, der blev eksporteret til Tyskland og Holland. På et tidspunkt var Assens Toldsted det fjerdestørste i Danmark. I 1800-tallet tog udviklingen for alvor fart, for industrialiseringen kom tidligt til Assens. I denne periode udviklede handelslivet sig med driftige familier i stærke købmandsgårde.

I dag er Assens en hyggelig meget velbevaret købstad med mange specialbutikker og et levende kulturliv.

Den vestfynske natur har det hele. Det milde og det vilde. Havet og landet. Her er blåt og grønt, så langt øjet rækker – og lettilgængeligt i et fint net af veje, vandre- og cykelstier. 

Med 85 kilometers kyststrækning er Vestfyn og Helnæsbugten velegnet til alle former for vandsport og et eldorado for havørredfiskeri.

Baagø er den eneste beboede ø i Assens Kommune med bare 25 indbyggere. Øen ligger en halv times færgesejlads fra Assens og byder på pragtfulde naturoplevelser.

Halvøen Helnæs ligger 15 km. syd for Assens. Der er prægtig natur, et aktivt kulturliv og en spændende fortid. Kun en ganske smal dæmning forbinder Helnæs med fastlandet.

Thorø er en lille halvø ud for den hyggelige gamle fiskerby, Thorøhuse. Thorø er kendt for sin smukke uberørte natur, og området er kun tilgængeligt til fods.

Tidsplan

Kl. 14.35

Første rytter starter i Østergade i Assens

Kl. ca. 17.30

Sidste rytter kommer i mål på Søndre Ringvej v/ Arena Assens.

Kl. 17.45

Sejrsceremoni på scenen i Arena Assens

Rutebeskrivelse

KM kørtKm tilbageRetningVejnavne og spurter   
012,2Start - Østergade
0,511,7Rundkørsel - retning Møllevej
0,811,4Fåborgvej
1,810,4Rundkørsel - retning Fåborgvej
2,39,9Egebjergvej
3,98,3Lerbjergvej
5,17,1Fåborgvej
5,86,4Langegyde
66,2Flædekærvej
7,74,5Saltoftevej
9,72,5Torø Huse Vej
11,30,9Søndre Ringvej
12,20Mål
KM kørtVejnavne   
0Start - Østergade
0,5Rundkørsel - retning Møllevej
0,8Fåborgvej
1,8Rundkørsel - retning Fåborgvej
2,3Egebjergvej
3,9Lerbjergvej
5,1Fåborgvej
5,8Langegyde
6Flædekærvej
7,7Saltoftevej
9,7Torø Huse Vej
11,3Søndre Ringvej
12,2Mål

Startliste

Pl.NavnNr.LandHoldStarttid
143PRICE PEJTERSEN Johan 201DENPostNord Landsholdet14:48
140RIDOLFO Filippo 135ITATeam Novo Nordisk14:49
142ANDERSEN Mads 185DENColoQuick Cycling14:50
138KOPECKÝ Matyáš 131CZETeam Novo Nordisk14:51
141ARROYAVE CANAS Daniel 31COLEF Education-EasyPost14:52
137BEADLE Hamish 134NZLTeam Novo Nordisk14:53
139NORTOFT Morten Aalling 197DENRiwal Cycling Team14:54
136KUSZTOR Péter 137HUNTeam Novo Nordisk14:55
135HOFSTEDE Lennard 26NEDJumbo-Visma14:56
134DREGE André 145NORTeam Coop14:57
133TILLER Rasmus91NORUno-X Pro Cycling Team14:58
132ZANONCELLO Enrico 106ITABardiani CSF Faizanè14:59
131DOWSETT Alex53GBRIsrael - Premier Tech15:00
130KRISTENSEN Mads Ostergaard 181DENColoQuick Cycling15:01
129KNUDSEN Oliver 165DENRestaurant Suri - Carl Ras15:02
128BLIKRA Erlend95NORUno-X Pro Cycling Team15:03
127DE VOS Adam86CANHuman Powered Health15:04
126LANGEVELD Sebastian 34NEDEF Education-EasyPost15:05
125JONES Taj54AUSIsrael - Premier Tech15:06
124DE TIER Floris 77BELAlpecin-Deceuninck15:07
123ZOCCARATO Samuele 107ITABardiani CSF Faizanè15:08
122HEINSCHKE Leon 65GERTeam DSM15:09
121BUDDING Martijn 194NEDRiwal Cycling Team15:10
120ANDERSEN Asbjorn Kragh 62DENTeam DSM15:11
118BERNAL GOMEZ Egan Arley 41COLIneos Grenadiers15:12
119WIRTGEN Tom 117LUXBingoal Pauwels Sauces WB15:13
117KWIATKOWSKI Michal 43POLIneos Grenadiers15:14
116SIMMONS Quinn14USATrek-Segafredo15:15
115AALRUST Hakon Lunder 143NORTeam Coop15:16
114ROBEET Ludovic 116BELBingoal Pauwels Sauces WB15:17
113MALMBERG Matias Gunnar 183DENColoQuick Cycling15:18
112FOLDAGER Anders 202DENPostNord Landsholdet15:19
111TOUDAL Emil175DENBHS-PL Beton Bornholm15:20
110DECLERCQ Tim 1BELQuick-Step Alpha Vinyl15:21
109KEUKELEIRE Jens33BELEF Education-EasyPost15:22
108HAGA Chad83USAHuman Powered Health15:23
107MODOLO Sacha103ITABardiani CSF Faizanè15:24
106KNOX James3GBRQuick-Step Alpha Vinyl15:25
105HOELGAARD Markus11NORTrek-Segafredo15:26
104DE WILDE Gilles 125BELSport Vlaanderen - Baloise15:27
103BUDZINSKI Tomasz 155POLHRE Mazowsze Serce Polski15:28
102ŠTYBAR Zdeněk 6CZEQuick-Step Alpha Vinyl15:29
100VERGAERDE Otto 17BELTrek-Segafredo15:30
101GUDNITZ Joshua Amos 186DENColoQuick Cycling15:31
99MOSCA Jacopo13ITATrek-Segafredo15:32
98THOMAS Geraint47GBRIneos Grenadiers15:33
97PAWLAK Tobiasz 157POLHRE Mazowsze Serce Polski15:34
95ERIKSSON Lucas 192SWERiwal Cycling Team15:35
96BOGUSLAWSKI Marceli 154POLHRE Mazowsze Serce Polski15:36
94BREGNHOJ Mathias 191DENRiwal Cycling Team15:37
93BRÄNDLE Matthias 52AUTIsrael - Premier Tech15:38
92LEEMREIZE Gijs 22NEDJumbo-Visma15:39
91TAROZZI Manuele104ITABardiani CSF Faizanè15:40
90DAHL Gustav Frederik 205DENPostNord Landsholdet15:41
89COLMAN Alex124BELSport Vlaanderen - Baloise15:42
88HENNEBERG Magnus 207DENPostNord Landsholdet15:43
87CHARMIG Anthon94DENUno-X Pro Cycling Team15:44
86REX Laurenz115BELBingoal Pauwels Sauces WB15:45
85KACZMAREK Jakub156POLHRE Mazowsze Serce Polski15:46
84JENSEN Frederik Irgens 174DENBHS-PL Beton Bornholm15:47
83VERMOTE Julien74BELAlpecin-Deceuninck15:48
82ANDRESEN Tobias Lund 66DENTeam DSM15:49
81TONELLI Alessandro105ITABardiani CSF Faizanè15:50
80DESAL Ceriel112BELBingoal Pauwels Sauces WB15:51
79SCULLY Thomas 36NZLEF Education-EasyPost15:52
78EENKHOORN Pascal23NEDJumbo-Visma15:53
77FRAILE MATARRANZ Omar 42ESPIneos Grenadiers15:54
76NIELSEN Andreas Stokbro 141DENTeam Coop15:55
74DILLIER Silvan73SUIAlpecin-Deceuninck15:56
75KÄRSTEN Moritz67GERTeam DSM15:57
73CONCI Nicola76ITAAlpecin-Deceuninck15:58
72LOZANO RIBA David 133ESPTeam Novo Nordisk15:59
71SORENSEN Frederik Bjorn 187DENColoQuick Cycling16:00
70MENGEL Nikolaj177DENBHS-PL Beton Bornholm16:01
69KONGSTAD Tobias Morch 166DENRestaurant Suri - Carl Ras16:02
68MADSEN Martin Toft171DENBHS-PL Beton Bornholm16:03
67LARSEN Niklas96DENUno-X Pro Cycling Team16:04
66LAUK Karl Patrick114ESTBingoal Pauwels Sauces WB16:05
65WILSLY Jonas Gregaard 97DENUno-X Pro Cycling Team16:06
64ERIKSSON Jacob193SWERiwal Cycling Team16:07
63IRVINE Declan136AUSTeam Novo Nordisk16:08
62MUFF Frederik184DENColoQuick Cycling16:09
61SALBY Alexander 196DENRiwal Cycling Team16:10
60HJEMSATER Olav146NORTeam Coop16:11
59GABBURO Davide102ITABardiani CSF Faizanè16:12
58BONNEU Kamiel122BELSport Vlaanderen - Baloise16:13
57KAMP Alexander12DENTrek-Segafredo16:14
56KIELICH Timo75BELAlpecin-Deceuninck16:15
55LARSEN Mathias Alexander E. 163DENRestaurant Suri - Carl Ras16:16
54JOYCE Colin84USAHuman Powered Health16:17
53ČERNÝ Josef2CZEQuick-Step Alpha Vinyl16:18
52BENDIXEN Louis142DENTeam Coop16:19
50MERTENS Julian126BELSport Vlaanderen - Baloise16:20
51RAHBEK Mads Baadgaard 173DENBHS-PL Beton Bornholm16:21
49WEEMAES Sasha127BELSport Vlaanderen - Baloise16:22
48STRONG Corbin57NZLIsrael - Premier Tech16:23
47WANDAHL Frederik206DENPostNord Landsholdet16:24
46RUTSCH Jonas35GEREF Education-EasyPost16:25
45KLARIS Magnus Bak 162POLRestaurant Suri - Carl Ras16:26
44ZUKOWSKY Nickolas 85CANHuman Powered Health16:27
43ØORKOV Michael4POLQuick-Step Alpha Vinyl16:28
42OLDANI Stefano72ITAAlpecin-Deceuninck16:29
41PEDERSEN Casper Phillip 64POLTeam DSM16:30
40COTE Pier Andre81CANHuman Powered Health16:31
39SCHMID Mauro5SUIQuick-Step Alpha Vinyl16:32
38MADSEN Frederik Rodenberg 63POLTeam DSM16:33
37PALLESEN Jeppe Aaskov 182POLColoQuick Cycling16:34
36SKAARSETH Anders92NORUno-X Pro Cycling Team16:35
35JENSEN Mattias Skjelmose 15POLTrek-Segafredo16:36
34ANIOLKOWSKI Stanislaw111POLBingoal Pauwels Sauces WB16:37
33KRAGH ANDERSEN Soren 61DENTeam DSM16:38
32BANASZEK Norbert 153POLHRE Mazowsze Serce Polski16:39
31BOIVIN Guillaume51CANIsrael - Premier Tech16:40
30VAN DER SANDE Tosh 27BELJumbo-Visma16:41
29HANSEN Lasse Norman 93DENUno-X Pro Cycling Team16:42
28VAN DIJKE Mick 21NEDJumbo-Visma16:43
26RAISBERG Nadav55ISRIsrael - Premier Tech16:44
27BROGE Nils Lau Nyborg 172DENBHS-PL Beton Bornholm16:45
25SCHMIDT Mads Würtz 56DENIsrael - Premier Tech16:46
24LAPORTE Christophe 25FRAJumbo-Visma16:47
23BANASZEK Alan152POLHRE Mazowsze Serce Polski16:48
22ANDERSEN Kasper 203DENPostNord Landsholdet16:49
21LINDQUIST Christian Ingeman 167DENRestaurant Suri - Carl Ras16:50
19SWIFT Ben46GBRIneos Grenadiers16:51
20BRAET Vito123BELSport Vlaanderen - Baloise16:52
17SHEFFIELD Magnus45USAIneos Grenadiers16:53
18PEDERSEN Rasmus Sojberg 176DENBHS-PL Beton Bornholm16:54
16NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel 44ECUIneos Grenadiers16:55
15BERCKMOES Jenno121BELSport Vlaanderen - Baloise16:56
14COLNAGHI Luca101ITABardiani CSF Faizanè16:57
13VERNON Ethan7GBRQuick-Step Alpha Vinyl16:58
12PERON Andrea132ITATeam Novo Nordisk16:59
11STUYVEN Jasper16BELTrek-Segafredo17:00
10DE KLEIJN Arvid82NEDHuman Powered Health17:02
9NIELSEN Magnus Cort32DENEF Education-EasyPost17:04
8WALLIN Rasmus Bogh161DENRestaurant Suri - Carl Ras17:06
7PEDERSEN Nicklas204DENPostNord Landsholdet17:08
6BANASZEK Adrian151POLHRE Mazowsze Serce Polski17:10
5LUNDER Eirik144NORTeam Coop17:12
4DUPONT Timothy113BELBingoal Pauwels Sauces WB17:14
3NIELSEN Sebastian164DENRestaurant Suri - Carl Ras17:16
2PHILIPSEN Jasper71BELAlpecin-Deceuninck17:18
1KOOIJ Olav24NEDJumbo-Visma17:20
Pl.NavnNr.Starttid
143PRICE PEJTERSEN Johan 20114:48
140RIDOLFO Filippo 13514:49
142ANDERSEN Mads 18514:50
138KOPECKÝ Matyáš 13114:51
141ARROYAVE CANAS Daniel 3114:52
137BEADLE Hamish 13414:53
139NORTOFT Morten Aalling 19714:54
136KUSZTOR Péter 13714:55
135HOFSTEDE Lennard 2614:56
134DREGE André 14514:57
133TILLER Rasmus9114:58
132ZANONCELLO Enrico 10614:59
131DOWSETT Alex5315:00
130KRISTENSEN Mads Ostergaard 18115:01
129KNUDSEN Oliver 16515:02
128BLIKRA Erlend9515:03
127DE VOS Adam8615:04
126LANGEVELD Sebastian 3415:05
125JONES Taj5415:06
124DE TIER Floris 7715:07
123ZOCCARATO Samuele 10715:08
122HEINSCHKE Leon 6515:09
121BUDDING Martijn 19415:10
120ANDERSEN Asbjorn Kragh 6215:11
118BERNAL GOMEZ Egan Arley 4115:12
119WIRTGEN Tom 11715:13
117KWIATKOWSKI Michal 4315:14
116SIMMONS Quinn1415:15
115AALRUST Hakon Lunder 14315:16
114ROBEET Ludovic 11615:17
113MALMBERG Matias Gunnar 18315:18
112FOLDAGER Anders 20215:19
111TOUDAL Emil17515:20
110DECLERCQ Tim 115:21
109KEUKELEIRE Jens3315:22
108HAGA Chad8315:23
107MODOLO Sacha10315:24
106KNOX James315:25
105HOELGAARD Markus1115:26
104DE WILDE Gilles 12515:27
103BUDZINSKI Tomasz 15515:28
102ŠTYBAR Zdeněk 615:29
100VERGAERDE Otto 1715:30
101GUDNITZ Joshua Amos 18615:31
99MOSCA Jacopo1315:32
98THOMAS Geraint4715:33
97PAWLAK Tobiasz 15715:34
95ERIKSSON Lucas 19215:35
96BOGUSLAWSKI Marceli 15415:36
94BREGNHOJ Mathias 19115:37
93BRÄNDLE Matthias 5215:38
92LEEMREIZE Gijs 2215:39
91TAROZZI Manuele10415:40
90DAHL Gustav Frederik 20515:41
89COLMAN Alex12415:42
88HENNEBERG Magnus 20715:43
87CHARMIG Anthon9415:44
86REX Laurenz11515:45
85KACZMAREK Jakub15615:46
84JENSEN Frederik Irgens 17415:47
83VERMOTE Julien7415:48
82ANDRESEN Tobias Lund 6615:49
81TONELLI Alessandro10515:50
80DESAL Ceriel11215:51
79SCULLY Thomas 3615:52
78EENKHOORN Pascal2315:53
77FRAILE MATARRANZ Omar 4215:54
76NIELSEN Andreas Stokbro 14115:55
74DILLIER Silvan7315:56
75KÄRSTEN Moritz6715:57
73CONCI Nicola7615:58
72LOZANO RIBA David 13315:59
71SORENSEN Frederik Bjorn 18716:00
70MENGEL Nikolaj17716:01
69KONGSTAD Tobias Morch 16616:02
68MADSEN Martin Toft17116:03
67LARSEN Niklas9616:04
66LAUK Karl Patrick11416:05
65WILSLY Jonas Gregaard 9716:06
64ERIKSSON Jacob19316:07
63IRVINE Declan13616:08
62MUFF Frederik18416:09
61SALBY Alexander 19616:10
60HJEMSATER Olav14616:11
59GABBURO Davide10216:12
58BONNEU Kamiel12216:13
57KAMP Alexander1216:14
56KIELICH Timo7516:15
55LARSEN Mathias Alexander E. 16316:16
54JOYCE Colin8416:17
53ČERNÝ Josef216:18
52BENDIXEN Louis14216:19
50MERTENS Julian12616:20
51RAHBEK Mads Baadgaard 17316:21
49WEEMAES Sasha12716:22
48STRONG Corbin5716:23
47WANDAHL Frederik20616:24
46RUTSCH Jonas3516:25
45KLARIS Magnus Bak 16216:26
44ZUKOWSKY Nickolas 8516:27
43ØORKOV Michael416:28
42OLDANI Stefano7216:29
41PEDERSEN Casper Phillip 6416:30
40COTE Pier Andre8116:31
39SCHMID Mauro516:32
38MADSEN Frederik Rodenberg 6316:33
37PALLESEN Jeppe Aaskov 18216:34
36SKAARSETH Anders9216:35
35JENSEN Mattias Skjelmose 1516:36
34ANIOLKOWSKI Stanislaw11116:37
33KRAGH ANDERSEN Soren 6116:38
32BANASZEK Norbert 15316:39
31BOIVIN Guillaume5116:40
30VAN DER SANDE Tosh 2716:41
29HANSEN Lasse Norman 9316:42
28VAN DIJKE Mick 2116:43
26RAISBERG Nadav5516:44
27BROGE Nils Lau Nyborg 17216:45
25SCHMIDT Mads Würtz 5616:46
24LAPORTE Christophe 2516:47
23BANASZEK Alan15216:48
22ANDERSEN Kasper 20316:49
21LINDQUIST Christian Ingeman 16716:50
19SWIFT Ben4616:51
20BRAET Vito12316:52
17SHEFFIELD Magnus4516:53
18PEDERSEN Rasmus Sojberg 17616:54
16NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel 4416:55
15BERCKMOES Jenno12116:56
14COLNAGHI Luca10116:57
13VERNON Ethan716:58
12PERON Andrea13216:59
11STUYVEN Jasper1617:00
10DE KLEIJN Arvid8217:02
9NIELSEN Magnus Cort3217:04
8WALLIN Rasmus Bogh16117:06
7PEDERSEN Nicklas20417:08
6BANASZEK Adrian15117:10
5LUNDER Eirik14417:12
4DUPONT Timothy11317:14
3NIELSEN Sebastian16417:16
2PHILIPSEN Jasper7117:18
1KOOIJ Olav2417:20

Samarbejdspartnere og leverandører

Samarbejdspartnere og leverandører